eat art gallery

Kategorie: ARCHIV

Chléb a hry 24. 8. – 20. 9. 2013

Obrazy - olejomalba
Eva Šebíková / Česká republika
Vernisáž výstavy sobota 24. 8. v 18 hod.

Eva Šebíková se narodila roku 1957 v Českých Budějovicích, kde i v současné době žije. Vystudovala obor propagační grafika na SÚPŠ v Uherském Hradišti u profesora Františka Nikla.
Mezi tvorbu Evy Šebíkové patří obrazy (olejomalby na dřevo a plátno), grafika - hlubotisk (lept, suchá jehla, litografie), užitá grafika (návrhy a realizace sgrafit, fasád nemovitostí, obalů na produkty, originální plakáty, upoutávky, dekorace interiérů a exteriérů, air brush).


Její výtvarný projev je velmi osobitý, co do témat a způsobu jejich zpracování. Je skvělá pozorovatelka okolí, zajímají ji hlavně témata každodenního života, malé prosté epizodky, kterým běžný člověk nepřikládá význam a které si svým humorným až sebeironickým způsobem zpracovává do konečného obrazu…

Osobně jsem se s jejími obrazy seznámila teprve před dvěma lety, někde pod hradem Loket v menší galerii, ve které vysela její velkolepá velkoformátová plátna. Vtip, fantazie, vyvážená kompozice, brilantní řemeslo… a ty barvy! Pro něj se nadchla moje známá z Vídně a chtěla obraz ihned zakoupit, avšak byl již zadaný. Tak jsem kontaktovala paní Evu Šebíkovou, a ta na zakázku pro ni namalovala obraz podobný.

Již v té době mně bylo jasné, že tuto umělkyni musím pozvat vystavovat do Mikulova. Uchvátila mě nejen malířská kvalita jejich obrazů, vtip syžetů, kolorit a tenký vrstvený lazurní nános barev, ale i tématika jídla, která je pro filosofii EAT ART GALLERY přímo dělaná.

Její figurky s protáhlými údy a zvědavým dlouhým krkem civí na něco, ale zároveň přes něco, někam donekonečna, vše jen tak náhodně, s šibalskými úsměvy. Tenké lazury barev přitom odhmotňují. Prostor v obrazech jaksi mizí, kompozice jsou voleny většinou z nadhledu, a tím pádem se ve většině prací ztrácí horizont. Monokolor v jemných odstínech dominující barvy je nositelem děje. Scény odehrávající se v popředí plátna jsou kompozičně voleny záměrně výřezově, čímž vyzývají diváka k pozornosti a automaticky ho nutí k odstupu od díla samotného. Tento odstup k dílu je znásoben již zmíněnou netečností aktérů odehrávajících se scének.

Tvorbu Evy Šebíkové není možno jednoduše zařadit do současné české malby. Její osobitý pohled na dění v jejich obrazech není ani abstraktní, ale ani reálný, a je výjimečný. Ano, jedná se o figurativní dění, ale její figurky nejsou reálné, jako by byly z jiného světa. Napadá mě slovo neosurrealismus v bizarní podobě a jméno vídeňského malíře Rudolfa Hausnera, který roku 1946 založil společně s Edgarem Jené, Ernstem Fuchsem, Wolfgangem Hutterem a Fritzem Janschkou surrealistickou skupinu v rakouském Art-clubu a později v roce 1956 Vídeňskou školu fantastického realismu. Zvláštností Hausnerovy malířské techniky bylo právě používání průsvitných pryskyřičných olejových barev ve více než deseti vrstvách na akrylovém podkladu, což poskytuje barvě zvláštní svítivou hloubku, podobně jako v obrazech Evy Šebíkové. Někdy se ale u jejích obrazů (především u některých kompozic) nezapře ani dědictví mentora Františka Nikla.

Vystavená díla představují z bohaté tvorby umělkyně jen malý výběr maloformátových pláten, tematicky se vztahujících k eat-artu.

Výstava olejomaleb „Chléb a hry“ Evy Šebíkové potrvá od 24.8. do 20.9.2013.                    
Vernisáž výstavy je v sobotu 24.8.2013 v 18 hodin.

Jitka Plesz, kurátorka výstavy

print Formát pro tisk

Banner - spodni strana