eat art gallery

Kategorie: ARCHIV

Zátiší 21. 9. – 18. 10. 2013

Eat art objekty, fotografie, instalace
Ivonne Spitzer / Rakousko
Vernisáž výstavy sobota 21. 9. v 17 hod.

Ivonne Spitzer,
Výstava Fotografií „Zátiší“, EAT ART GALLERY Mikulov 21.9.-18.10. 2013


Ivonne Spitzer, narozena 1982 v Abtenau / Salzburg, žije a pracuje ve Vídni. V letech 2003 až 2008 studovala ve Vídni na Wiener Kunstschule, obor: ztvárnění objektů a dočasné prostorové koncepty u Tanji Boukal a Jitky Plesz. Nyní se zabývá neo-koncepčním a textilním uměním. Od zakončení studia rozvinula  bohatou výstavní činnost, jak autorskou, tak i se skupinovou účastí, především ve Vídni a jejím okolí. Je také spoluzakladatelkou spolku „Kunstanspruch“ (2011), spolu s Lenkou Sychra, která letos v červnu také vystavovala své obrazy v EAT ART GALLERY. Tyto mladé umělkyně spojuje volná, ale činorodá umělecká  spolupráce. V poslední době se ale Ivonne Spitzer zabývá především fototvorbou. Zde vystavené fotografie patří k sérii WIENER SYNOPSIS.

Autorka popisuje svůj umělecký záměr následovně: „Fotografie se překrývají a vytváří tak nový celek, jednotný pohled (synopsis-z řeckého slova syntopia) z mnoha míst na místo jedno, tedy mnoho míst na místě jednom, kolokalizaci. Na druhé straně, je to také pohled přes různá místa na další místa – která jsou částečně viditelná za překrývajícími se pohledy míst jiných – někdy téměř rozpoznatelných.
Aktuálně se zabývám  fotozpracováním námětů z vídeňského Naschmarktu (tradičního vídeňského trhu), který je jako naše společnost plný přebytku, některým připadajíce ale jako utopie. Tyto vjemy se snažím vložit do abstraktního charakteru mých fotografií“.

Fotografie jsou voleny záměrně černo-bílé. To umožňuje umělkyni na jedné straně přímý zásah při zpracování analogických snímků do ztvoření snímku konečného, na druhé straně umocňuje monokolor působivost výpovědi. Citlivý, ale současně kritický pohled spojuje dohromady to, co druhým uniká. Perspektivní výřezy pozadí se překrývají s pohledy na detaily v popředí a tvoří tak společně „zátiší“, která někdy působí až ztísněně.

Vedle těchto prací se současně Ivonne Spitzer zabývá také serií pohledů pod názvem: „Urbane Stadtrundfart - eine diatopische Synopsis“ (projížďky městem – diatopická synopsie). „Tyto snímky vznikají při projížďkách vídeňskými  tramvajovými linkami. Každou neděli jinou linkou, vždy z konečné na konečnou. Přitom fotografuji různá výrazná místa na této trati. Je pro mě důležité zachytit přeměny a pomíjivost města, abstraktní krásu, která zůstane časově komprimovanou prohlídkou (Sightseeing Tour)“, popisuje autorka.Také tyto práce spočívají na stejném principu: senzibilizovat publikum a přimět ho k zamyšlení.

Vystavené fotografie tvoří výběr z nejnovějších prací autorky, které se tématicky snoubí s eat-artem.
Výstava fotografií Ivonne Spitzer, „Zátiší“  potrvá do 18.10. 2013.                                           

Jitka Plesz, kurátorka výstavy

print Formát pro tisk

Banner - spodni strana